2018. november 20., kedd

Az óvodás gyermek figyelme

A figyelem fejlődése, a megfelelő idejű, mélységű koncentráció kialakulása és jelenléte elengedhetetlen feltétele az iskolai tanulásnak, ezért a szülőknek és a pedagógusoknak egyaránt fontos szerepe van abban, hogy az iskolába lépő gyermek képes legyen a koncentrált figyelemre.


Az óvodáskorú gyermek figyelmi jellemzői


Az óvodás gyermek figyelmi állapota függ a veleszületett temperamentumtól és az aktivitás szintjétől is, valamint befolyásolja az is, mit csinál éppen a gyermek. Ha valamilyen új játékkal játszik, valami számára érdekes tevékenységet végez, arra hosszabban tud odafigyelni. Megfigyelhető, hogy a kijelzőt, tévét hosszasan tudja nézni, hiszen az mozog, változik. Éppen ezért nehéz erre pontos számokat mondani, inkább azt lehet megállapítani, mekkora az az időtartam, ameddig megfigyelések szerint képesek a gyerekek elfoglalni magukat és egy dologra koncentrálni.

Az interneten és a szakirodalomban fellelhető számadatok nagy különbségeket mutatnak, az elfogadható adatok a 3-4 éves korosztály esetében az 5-10 perc, az 5-6 éves korosztály esetében a 15-20 perces figyelmi kapacitás.

Az óvodáskorú gyermekre 3-4 éves korban az önkéntelen figyelem jellemző. Arra képes figyelni, ami érzelmileg megragadta, ami iránt kellően felkeltették az érdeklődését, ezért fontos a felnőtt részéről a motiváció, a hangulati megalapozás. Az óvodás gyermek figyelme könnyen fluktuál (vándorol), elterelődik. Ezek miatt egy tevékenység során nem elég egyszer motiválni, hanem újabb és újabb „kedvcsinálással” kell fenntartani a figyelmét. Az életkori szakasz végére figyelme tartósabbá válik.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése